Самарянин

Хто є моїм ближнім?

Безмежна любов Господа Нашого Ісуса Христа до людини, створеної по образу і подобі Божому, виявлена у кожному слові написаному у Святій Євангелії. Тому, що євангельська благовість є невичерпним джерелом милосердя до кожного з нас, хто взиває Ім'я Господнє , і приймає Святу Євангелію за дороговказ єдиний правильний і істинний орієнтир у свому житті.

Вчення Євангелії Господньої засноване на любові Творця до всіх людей, і самих нас, один до одного. Найбільш яскравим прикладом любові до ближнього є притча "Про милосердного самарянина".

Ісус Христос, відповідаючи на питання одного єврея, законника, який бажаючи виправдати себе, запитав: "Хто є моїм ближнім?" Господь приводить приклад притчою, в якій сам законник і дав відповідь. Тоді Господь сказав йому: "Іди і ти роби так само".

Простий і повчальний приклад, який навів Господь у цій притчі є про чоловіка, що ішов дорогою з Єрусалима в Єрихон, і потрапив до рук розбійників, які пограбували і побили його, залишивши ледь живим. Випадково тією дорогою ішов священик, побачивши пройшов мимо. Так само і левит, підійшов, поглянув і пішов далі. Потім тією дорогою їхав самарянин, який побачив побитого єврея зглянувся над ним. Милосердя самарянина виявилось не тільки словом, а в повноті доброго вчинку. Він перев'язав йому рани, полив їх оливою і вином, посадив на свого осла і привіз його до готелю, де і там піклувався про нього. Навіть на другий день, від'їжджаючи, виявив турботу і дав два динари власнику готелю і сказав: "Подбай про нього, і якщо витратиш більше цього, то я, коли повернусь віддам тобі".

Звичайний простий приклад, сказаний Господом, послужив тоді для законника відповіддю, є і сьогодні прикладом милосердя і любові до своїх ближніх.

Доволі часто Ісус Христос, говорячи про приклад любові, приводить в приклад самарян. У тому часі, юдеї не хотіли знатися з самарянинами, навіть не сідали з ними за один стіл і намагалися уникати розмов з ними.

Хоч варто згадати у прикладі десятьох прокажених, Господь говорить, що лише один очистившись повернувся, подякував, і той один - самарянин. У прикладі з самарянкою, Господь простій жінці відкриває те, що "Бог є дух". І гряде час, коли ні на горі Гаразин, ні у Єрусалимі, не будуть поклонятися, а лише у Дусі і Істині.

Старозавітна історія про розділ на північне Ізраїльське царство, і південне Юдейське, є ні чим іншим як те, що кожний гріховний вчинок має свої наслідки і може допомогти лише глибоке покаяння.

Як наслідок гріха, який вчинив цар Соломон, і було поділення царства, але задля пам'яті вірності царя Давида, залишено два коліна- Веніамінове і Юдине, насліднику помазанця. Від того часу, царство і було розділене на два народи, юдеїв і самарян. Варто зазначити і про те, що з часом кожний з них був завойований.

Тому притча, "Про Милосердного самарянина", хоч і зрозуміла у простоті прямого і ясного змісту, любові до своїх ближніх, має ще, як вчать святі отці, інший глибокий і таємничий зміст.

Чоловік, який іде з Єрусалиму в Єрихон, є ніхто інший, як праотець Адам, а у його особі і все людство. Позбувшись райського блаженства був вигнаний з раю через вчинений гріх. Розбійники- це сили пекельні, які не в силі боротись з Творцем, тому зводять людину, штовхаючи її на путь гріха. Рани- це тяготіння до гріха, що роблять нас слабкими. Священик і левит-це закон, даний через Мойсея, і священство у особі Араона, які самі по собі не могли спасти людини. Милосердний самарянин - це Сам Господь наш Ісус Христос, хто доповнив і виконав Закон і благодать. Готель - Церква Божа, де є таїнства, необхідні для нашого лікування. У особі господаря готелю- пастирі і вчителі, яким Господь доручив паству. Ранковий виїзд самарянина - це з'явлення Ісуса Христа після Воскресіння і Вознесіння, а два динари, дані господарю готелю, це Божественне Откровення, яке зберігається через Писання і Святе Передання. І нарешті, обіцянка самарянина на зворотньому шляху, завітати знову для остаточного розрахунку - це вказівка про друге пришестя Ісуса Христа.

Духовний і глибокий зміст притч, написаний у Євангелії несе у собі лікуючу силу "вина і олії" для кожного з нас. Щоденні турботи і дороги життєві "з Єрусалиму у Єрихон" є нічим іншим, як шлях, на якому нас можуть спіткати різні труднощі. Можна потрапити до рук розбійників того духовного упаду, тяготи гріхів, які наче "рани" позбавлять і відбирають духовні сили, роблячи нас слабкими.

Милосердний і Вічний Бог подаючи допомогу у вигляді самарянина покаже дорогу і допоможе дійти до місця благодаті і спокою - Церкви. У якій є все, що необхідне для спасіння душі - Таїнства. Віра щира і проста де немає ніяких умовностей. І Сам Господь, який не ділить на євреїв чи самарян, Той, Хто своєю Святою кров'ю викупив всіх нас від гріха, кличучи до Царства Божого через Божественне Откровення. Кому ми складаємо подяку і поклоніння у наших молитвах. Амінь.

Share This:< PreviousNext >

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873