Вшанування 75-х роковин Голодомору Українцями Південної Каліфорнії!

UKRAINIAN ORTHODOX CHURCH OF THE USA
CONSISTORY OFFICE OF PUBLIC RELATIONS

PRESS RELEASE

Вічна пам’ять: Вшанування 75-х роковин Голодомору Українцями Південної Каліфорнії!
Л.Вусик

Лос Анджелес, KA: Скільки б не минуло часу, років, десятиліть, скільки б не намагалися вороги стерти з пам’яті українців навіть згадку про жахіття 1932-1933рр., але життя підтверждує, що це неможливо зробити ніяким чином.  Підтвердженням цієї тези є величезні по своєму розмаху вшанування 75-х роковин Голодомору в Україні. “Незгасима свічка”, запалена 6 кватня цього року в Австралії, розпочала свою історичну ходу по всьому світі, де живуть українці і не залишила байдужими ні малих ні старих. Цей вогонь згуртував і українців Південної Каліфорнії, тому в першій декаді листопада пройшла ціла низка заходів, які приурочувалися до відзначення цієї трагічної події, яка ніколи не зітреться з пам’яті нашого народу. 

6-го листопада в приміщенні Прес-клубу Лос Анджелеса відбулася прес-конференція, метою якої було ознайомлення американського суспільства з трагедією в Україні на початку 20 століття. Головним ведучим прес-конференції був Григорій Галик-Голутяк, який змалював картину злодійств комуністичного режиму в Україні. Особливо вражаючим для журналістів було порівняння кількості померлих від голоду. Тому, що число 10 міліонів- це число населення графства Лос Анджелес. Навіть уявити страшно, що за один рік  все населення графства зникло би! Крім вступної інформації та відповедей на запитання журналістів, на прес-конференції було продемонстровано документальний фільм  “Holodomor: Ukraine’s Genocide of 1932-1933.” (директор/продюсер Боббі Лі, продюсер Марта Томків). В прес-конференції приймали участь Митрополит Константин, виконуючий обов’язки генерального консула України в Сан-Францисько Тарас Барняк, др. Павло Місевич, отець Едуард Данило Іванко,  Люба Кеске, Валлі Кеске, Зоряна Кеске, Олександер Рівний, Боббі Лі.

А 8-го листопада в Українській Католицькій Церкві Різдва Пресвятої Богородиці Лос Анджелеса відбулася презентація міні-вистави “Be Well and Prosper My Beloved Ukraine”, яка була оброблена і представлена отцем Едуардом Данило Іванко за мотивами творів Анатолія Дімарова, Євгена Гуцало, Олени Звичайної в перекладах Роми Франко та Соні Морріс. Надзвичайне по силі, майстерне виконання було пересипане чудовим співом цілої низки українських пісень (“Повій вітре в Україну”, “Взяв би я бандуру”, “Спи, моє дитя”, “Чуєш, брате мій”, “Господь чує наші молитви і наші благання”) нікого не залишило байдужим. Тому, по закінченню представлення, присутні з благоговінням зайшли до відповідно до події вбраної зали, де в більшості переважали чорні кольори, як символ скорботи нашого народу. Після “Голодної тризни”, яка складалася з простої водяної юшки та шматочка чорного хліба, присутні мали нагоду передивитися короткий документальний фільм “Holodomor: Ukraine’s Genocide of 1932-33”, документальні кадри якого вражали своєю неприхованою правдою та відгукувалися білью в кожному серці. Про свою працю над фільмом коротко розповіли Баббі Лі (директор/продюсер) та Марта Томків (продюсер). На закінчення програми ведуча Люба Кеске запропонувала всім присутнім оглянути виставку плакатів “Execution by Hunger”, які були любязно передані Фондом-3000, Головою Наглядової Ради якого є Катерина Ющенко. Тут же в парафіальній залі були представлені картини на  тему Голодомору: полотно писане маслом В. Біласа “Голод на Україні”(з колекції Д. Каштанюк) та малярські роботи Є. Далас, яка сама пережила це страшне лихоліття.

Наступного дня в усіх трьох українських церквах відправлялися траурні панахиди по невинно убієнним. В Українській Православній Церкві Св. Андрія Панахиду відправив Блаженніший Владика Константин, Митрополит Української Православної Церкви в США та діаспорі, а в Українській Католицькій Церкві Різдва Пресвятої Богородиці Лос Анджелеса – Єпископ-помічник Філадельфїйської Епархії УПЦ в США Іван Бура. По обіді всі українці зібралися на Загальну Панахиду та церемонію вшанування пам’яті жертв сталінського режиму в величавій залі Our Lady of the Angeles Catholic Cathedral. Богослуження очолили Владика Константин, який крім того виголосив слово про трагедію нашого народу, та Єпископ Іван Бура. Разом з ними служили: отець Степан Репа (УПЦ Св. Петра та Павла, Пенсильванія), отець Едуард Данило Іванків (УКЦ Пресвятої Богородиці, Річмонд, Канада), отець А.Лимонченко (УПЦ Св.Михаіла, Сан Франціско), отець В.Штелень (УПЦ Св. Андрія, Лос Анжелес), отець В.Савчур (УПЦ Св. Володимира, Лос Анжелес), отець М.Микита (УКЦ Пресвятої Богородиці, Лос Анжелес), отець М.Михальчук (УПЦ  Пресвятої Богородиці, Сан Дієго), отець Д.Банкстон (УКЦ Св. Іоана, Сан Дієго), отець Ю.Шах (УПЦ, Лос Анджелес).

Величаві звуки молитви в супроводі хору “Кобзар” заповнювали катедру, серця всіх присутніх, очі були повні сліз і всі ніби-то чули нетлінні голоси свідків- живих і мертвих, які все бачили і відчули на собі. Свідки Великого Голоду А.Старостенко, Ю.Сиволап, М. Кучеренко, Є.Далас, В.Шпак, А.Білоус, Л.Мельник, К.Вестон, С.Вестон,  А.Вибачинська, В.Валабан, В.Швейко, С.Овечко, схиливши сиві голови оплакували рідних, сусідів, односельчан, яких знищила кістлява рука голоду. Вони пам’ятають, як найбагатіший край корчився в голодних муках і болях і терпів національний гніт. Хор “Кобзар” (керівник Г.Галик-Голутяк) до цієї події підготував нову Панахиду (композитор К.Стеценко). 8 місяців кропіткої праці не пропали даремно і в цей день Панахида звучала  урочисто і піднесено.

Після Богослуження розпочалася жалобна хода з запаленими свічками до пам’ятника жертвам Голодомору. Митрополит Константин та Єпископ Іван Бура поклали до пам’ятника жертвам Голодомору кошики з колосками, заквічаними зеленню та квітами. Г.Галик-Голутяк зачитав присутнім лист-звернення конгресмена Генрі А.Вахсмана зі словами співчуття українському народу та побажаннями “продовжувати поширювати знання” про цю трагедію “в усьому світі і гарантувати, щоб це ніколи не повторилося знову.”  Крім того від Los Angeles County також прийшов лист-послання, в якому подавалися дані “про жахливий злочин сталінської влади, де стали жертвами біля 10 млн.” і це визнавалося як геноцид проти української нації.

English language translation of this article will be posted as it becomes available.

Share This:



< PreviousNext >
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873